Светска здравствена организација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светска здравствена организација
World Health Organization
Flag of WHO.svg
Знамето на Светската Здравствена Организација
Основана7 април 1948
ТипСпецијализирана агенција на Обединетите нации
СедиштеЖенева, Швајцарија
Членство193 земји членки
Службени јазициарапски, кинески, англиски, француски, руски и шпански
Генерален директорДр. Маргатет Чан
Мреж. местоwho.int


Светска здравствена организација или СЗО (англиски: World Health Organization, WHO) — посебна организација на Обединетите нации која делува како координативно тело на меѓународното јавно здравство. Седиштето и е во Женева во Швајцарија. СЗО ја основале ООН на 7 април 1948 година. Моментален (2008.) генерален директор е д-р Маргатет Чан. СЗО е наследничка на Здравствената организација (Health Organization), која била агенција на Лигата на нациите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]