Светослав Дјаков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бугарија Светослав Дјаков
Sv dyakov.jpg
Лични податоци
Роден на 31 мај 1984 (1984-05-31) (36 г.)
Роден во Горна Џумаја, Бугарија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Лудогорец Лудогорец
Број 18
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002-2008 Пирин Благоевград Пирин Благоевград 116 (7)
2008-2011 Локомотив Софија Локомотив Софија 79 (2)
2011- Лудогорец Лудогорец 110 (6)
Репрезентација
2012- Бугарија Бугарија 25 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16 јануари 2012

Светослав Дјаков (роден на 31 мај 1984, во Горна Џумаја) — бугарски фудбалер, играч од средниот ред на Лудогорец и на бугарската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Горна Џумаја (Благоевград), Дјаков ја започнал својата кариера во локалниот клуб Пирин.

Во 2011 преку Локомотив Софија дошол во Лудогорец, каде ги остварува најголемите успеси во својата кариера освјувајќи: четири првенствени титули, два Купа на Бугарија и два Суперкупа на Бугарија.

Титули[уреди | уреди извор]

Бугарија Лудогорец[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Портали[уреди | уреди извор]