Светозар Милетиќ (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светозар Милетиќ е село сместено во општина Сомбор во Западна Бачка област Војводина, Србија. Се наоѓа во бачката географска област. Селото е етнички мешано и неговото население брои 2.746 жители.

Име[уреди | уреди извор]

Селото го добило името по Светозар Милетиќ, политички водач на Србите во Војводина од втората половина на 19 век.

На српски, селото е познато како Светозар Милетиќ (Светозар Милетић), на хрватски како Лемеш (од 2009) или Светозар Милетиќ (пред 2009), во Буњевац како Светозар Милетиќ или Лемеш, на германски како Милитиќ и на унгарски како Немес. Пред 1925 година, на српски, хрватски и буњевац, за селото се користело името Лемеш (Лемеш).

Потеклото на името на селото на унгарски потекнува од унгарскиот збор nemes (благородник), додека за зборот militics се верува дека потекнува од латинскиот militis (војник). Локалните буњевци го скратија и го преобразија името Немешмилитици во Лемеш. За време на управата на Кралството на Србите, Хрватите и Словенците името на селото било сменето во Светозар Милетиќ (во 1925 година).

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19484.105—    
19534.036−1.7%
19613.990−1.1%
19713.860−3.3%
19813.685−4.5%
19913.292−10.7%
20023.169−3.7%
20112.746−13.3%

Според последниот официјален попис направен во 2011 година, селото Светозар Милетиќ има 2.746 жители.

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, етничките групи во селото вклучувале:

(*) Вкупниот број на Јужни Словени (Хрвати, Срби, Буњевци, Југословени) кои живеат во селото е 1.496 (47,21%).

Познати личности[уреди | уреди извор]

  • Гаја Алага (1924–1988), теоретски физичар
  • Стеван Хорват (1932), борач во грчко-римски стил, сребрен медал на Олимпијадата во 1968 година
  • Ѓуро Кањурски (1853–1920), професор по арамејски и арапски јазик на Кралскиот универзитет во Будимпешта
  • Грго Кнези (1892–1944), свештеник, биолог
  • Петар Кнези (1859–1929), свештеник и писател
  • Тереза Кочиш (1932), гимнастичарка која учествувала на повеќе Олимписки игри
  • Мирко Видаковиќ (1924–2002), ботаничар
  • д-р Пајо Видаковиќ (1879–1942), свештеник, етнолог, автор на учебници, писател

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Слободан Ќурчиќ, Број становика Војводине, Нови Сад, 1996 г.
  • Антонија Чота: „ Лемеш - у осиму племенитог равничарског драча