Прејди на содржината

Светозар Милетиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светозар Милетиќ
Светозар Милетић
Милетиќ ок. 1900
27-ми и 30-ти градоначалник на Нови Сад
На должноста
24 април 1861 – 28 јануари 1862
Претходник Гаврило Ползовиќ
Наследник Павле Мачвански
На должноста
23 мај 1867 – 30 мај 1868
Претходник Павле Стојановиќ
Наследник Павле Стојановиќ
Лични податоци
Роден(а) 22 февруари 1826(1826-02-22)
Мошорин, Австриско Царство
Починал(а) 4 февруари 1901(1901-02-04) (возр. 74)
Вршац, Австроунгарија
Националност Србин
Занимање
  • Адвокат
  • новинар
  • политичар
  • автор

Светозар Милетиќ (Мошорин, 22 февруари 1826 — Вршац, 4 февруари 1901) бил адвокат, градоначалник на Нови Сад и еден од најзначајните и највлијателни српски политичари во Австроунгарија во втората половина на XIX век. Бил претседател на Дружината за обединување и ослободување на Србија со седиште во Цетиње.

Бил чичко на Љубомир Милетиќ.