Светлана Криучкова (глумица)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светлана Николаевна Криучкова е советска и руска глумица. Таа е родена на 22 јуни 1950 година.

Родена е во Кишинев, Молдавска ССР. Од 1975 до 1989 година била во брак со Јуриј Векслер, а во 1990 година се омажила за Александар Молодцов. Има по едно дете и од двата брака [1].

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1975 година Не може да биде!
(Не може быты! )
Зинаида (Зинулија), сопруга на Никола
1976 година Постариот син
(Старший сын)
Соседот на Сарафанов, Наталија Макарска
1979 година Безимена звезда
(Безымянная звезда)
Мадмазел Куку
1981 година Пес на Баскервил
(Собака Баскервилей)
Госпоѓица. Баримор
1981 година Семејни односи
(Родня)
Нина
1983 година Ако му верувате на Лопотухин. . .
(Если верить Лопотухину. . . )
Ала Константиновна
1984 година Плашилото
(Чучело)
Тетка Клава
1987 година Курир
(Курьер)
Зинаида Павловна
1988 година Светла личност
(Светлая личность)
Сегидилија Карповна
1994 година Поплавата
(Наводнение)
Пелагија
Изгорени од Сонцето
(Утомлённые солнцем)
Мохова
2000 година Стари Зацрнувања
(Старые клячи)
Маша
2005 година Брежњев
(Брежнев)
Викторија Брежнева
2009 година Закопај ме позади табличката
(Похороните меня за плинтусом)
Баба

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1972 година Голема пауза за училиште
(Большая перемена)
Нели
2007 година Ликвидација
(Ликвидация)
Тетка Песија
2013 година Шерлок Холмс
(Шерлок Холмс)
Кралицата Викторија

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

  • Почесен уметник на РСФСР (1983)
  • Народен уметник на РСФСР (1991) [2]
  • Награда „Златен орел“ за најдобра глумица во Похороните менија за плантисум — номинирана (2010)
  • Добитник на две награди Ника (1990, 2010)
  • Награда Станиславски (2020)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Svetlana Kryuchkova“. Gazillionmovies. Архивирано од изворникот на 2023-01-23. Посетено на 14 February 2012.
  2. Свeтлана Кpючкoва

Надворешни врски[уреди | уреди извор]