Светлана Герасименко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светлана Герасименко
Світлана Іванівна Герасименко
Светлана Герасименко
Роден(а)Светлана Ивановна Герасименко
23 февруари 1945(1945-02-23)(79 г.)
Баришевка, Киевска област, Украинска ССР
ЖивеалиштеДушанбе, Таџикистан
ДржавјанствоСССР СССР
 Таџикистан
ПолињаАстрономија
Познат пооткривање на комета

Светлана Ивановна Герасименко (руски: Светла́на Ива́новна Герасиме́нко; украински: Світлана Іванівна Герасименко), родена на 23 февруари 1945 година во Баришевка, Киевска област, е советски, украински и таџикистански астроном.

Позната е по откривањето на кометата 67П/Чурјумов-Герасименко на 20 септември 1969. Првото успешно слетување на површината на комета се случи токму на оваа комета, на 12 ноември 2014 кога леталото Филе се спушти на нејзината површина.