Прејди на содржината

Светлана Јуриевна Захарова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светлана Захарова.

Светлана Јуриевна Захарова (10 јуни 1979, Луцк, Украинска ССР, СССР) е руска балерина. Солистка на Мариинскиот театар во 1996-2003 година, примабалерина на театарот Бољшој (од 2003 година) и на миланскиот театар Ла Скала (од 2008 година).

Народен уметник на Руската Федерација ( 2008 ), лауреат на Државната награда на Руската Федерација ( 2007 година ). Пратеник на Државната дума на 5-то свикување.

Сопругата на виолинистот Вадим Репин.

Од 2018 година е член на Советот за култура и уметност при претседателот на Руската Федерација .

Биографија

[уреди | уреди извор]

Родена е во Луцк на 10 јуни 1979 година. Во 1989 година, таа учела во Киевското кореографско училиште, каде што студирала шест години во класата на Валерија Сулегина. Во 1995 година таа учествувала на балетскиот натпревар на Академијата за руски балет именуван по А. Јас. Ваганова Ваганова-При, каде што ја добила втората награда и понуда веднаш да оди да студира на Академијата за последната година. Во 1996 година дипломирала на Академијата во класата на Елена Евтеева, по дипломирањето била примена во трупата на Мариинскиот театар, каде што Олга Мојсеева станала нејзин учител-репетитор. Веќе во следната сезона таа ја презела позицијата солист на театарот.

Во 2003 година се преселила во театарот Бољшој, каде што студирала под раководство на Људмила Семењака.

Во април 2008 година, Светлана Захарова станала примабалерина на театарот Ла Скала во Милано[1][2].

Настапувала во Москва, Санкт Петербург, Лондон, Берлин, Париз, Виена, Милано, Мадрид, Токио, Баку, Њујорк, Амстердам итн.

Во 2013 година, не сакајќи да танцува ако не е во првата екипа, таа одбила да учествува во последната премиера на 237-та сезона на театарот Бољшој - балетот на Џон Кранко „Онегин“. Конфликтот со Захарова се наведува како една од причините за отпуштањето на театарскиот режисер Анатолиј Иксанов [3]. Во 2014 година, таа учествувала на свеченото отворање на Олимпијадата во Сочи, каде ја играла улогата на Наташа Ростова.

Семејство

[уреди | уреди извор]
 • Татко - Јуриј Сергеевич Захаров, резервен војник.
 • Мајка - Галина Даниловна Захарова (родена 1955 година), учителка, кореограф на детско студио.
 • Сопруг - Вадим Викторович Репин (роден 1971 година), виолинист.
  • Ќерка - Ана Вадимовна Репина (родена на 17 февруари 2011 година)[4].

Политичка активност

[уреди | уреди извор]

Светлана Захарова - заменик на Државната дума (2007-2011), била избрана како дел од федералната листа на кандидати номинирани од серуската политичка партија „Единствена Русија“, член на фракцијата „Единствена Русија“, член на Комитетот за култура на Државната дума.

На 11 март 2014 година, таа потпишала апел од културни дејци на Руската Федерација за поддршка на политиката на претседателот на Руската Федерација В.В. Путин во Украина и Крим [5].

Претприемништво

[уреди | уреди извор]

Заедно со С. П. Ролдугин , диригент Ју. X. Темирканов , хокеј играчот В. ВО. Каменски, уметникот по уметничко лизгање А. Г. Горшков , математичарите И. В. Јасченко и С. К. Смирнов , е основач на Фондацијата „Талент и успех“, спонзорирана од државен буџет.

Таа е иницијатор и уметнички директор на рускиот фестивал на детски танц „Светлана“, кој се одржува од 2015 година.

Репертоар

[уреди | уреди извор]
Светлана Захарова и Андреј Меркуриев во средниот дует, 2006 година
 • „ Дон Кихот“ (М. Петипа, А. Горски), Кралица на Дријадите (1996)
 • Заспаната убавица“ (М. Петипа, продукција на К. Сергеев), принцезата Лерин (1996)
 • „Па-де-де Чајковски-Баланшин“, солист (1996)
 • „ Лебедот што умира“ ( М. Фокин ), (1996)
 • „Фонтаната Бахчисарај“ (Р. Захаров), Марија (1996)
 • Оревокршачка “ (В. Вајнонен), Маша и па де троа (1996)
 • „ Корсар “ (М. Петипа, продукција на П. Гушев), Гулнара (1997)
 • Жизел“ (Џ. Корали, Џ. Перот, М. Петипа), Жизел (1997)
 • „Свадба“ (А. Мирошниченко), Невеста (1997)
 • „ Шопиниана “ (М. Фокин), валцер и мазурка (1997)
 • „ Ромео и Јулија“ (Л. Лавровски), пријателот на Јулија (1997)
 • „Заспаната убавица“ (М. Петипа, продукција на К. Сергеев), Принцезата Аурора (1998)
 • „Аполон Мусагет“ ( Џ. Баланчин ), Терпсихоре (1998)
 • Жизел“ (Џ. Корали, Џ. Перот, М. Петипа, продукција на В. Василиев), Жизел (1998)
 • „Серенада“ (Џ. Баланчин), солист (1998)
 • Лебедово езеро“ (М. Петипа, Л. Иванов, поставена од К. Сергеев), Одета-Одил (1998)
Светлана Захарова и Андреј Уваров во Лебедово езеро, Бољшој театар, 28.10.2011
 • „Поема на екстазата“ ( А. Ратмански, музика: А. Скрјабин ), солист (1998)
 • „ Среден дует“ (А. Ратмански, музика: Ј. Канон ), солист (1998) [6]
 • „Симфонија во Ц-дур“ (Џ. Баланчин), солист на I дел (1999)
 • Заспаната убавица“ (М. Петипа, продукција на С. Вихарев), принцезата Аурора (1999)
 • „ Корсаир“ (М. Петипа, продукција на П. Гушев), Медора (1999)
 • „ Бајадерка“ (М. Петипа, В. Чабукиани, Пономарев), Никија (1999)
 • „Накит“ („Дијаманти“) (Џ. Баланчин), солист (2000)
 • „Манон“ (К. Мекмилан), Манон (2000)
 • Оревокршачка “ (Џ. Баланчин) (2000)
 • „ Дон Кихот “ (М. Петипа, А. Горски), Китри (2000)
 • „Сега и тогаш“ (Ј. Нојмаер), солист (2001)
 • „Младата дама и хулиганот“ (К. Бојарски), Младата дама (2001)
 • Лебедово езеро (М. Петипа, Л. Иванов, продукција на Н. Макарова), Одета-Одил (2001)
 • „ Бајадерка “ (М. Петипа, продукција на Р. Нуреев), Никија (2001)
 • „ Шехерезада“ ( М. Фокин ), Зобеида (2001)
 • „Заспаната убавица“ (М. Петипа, продукција на П. Чалмер), Принцезата Аурора (2002)
 • „Ромео и Јулија“ ( Л. Лавровски ), Јулија (2002)
 • „Лебедово езеро“ (М. Петипа, Л. Иванов, продукција на Д. Дин), Одета-Одил (2002)
 • „Лебедово езеро“ (М. Петипа, Л. Иванов, продукција на Р. Нуреев), Одета-Одил (2002)
 • „Пакита“ Гранд Пас (М. Петипа), Пакита
 • „ Бајадерка“ (М. Петипа, продукција на Асами), Никија (2003)
 • „Лебедово езеро“ (М. Петипа, Л. Иванов, продукција на Г. Самсова), Одета-Одил (2003)
 • „Етиди“ (Х. Лендер), солист (2003)
 • „Ќерката на фараонот“ (П. Лакот), Аспиција (2003).
 • Лебедово езеро (М. Петипа, Л. Иванов, продукција на Ј. Григорович), Одета-Одил (2003)
 • Заспаната убавица (М. Петипа, продукција на Ј. Григорович), Принцезата Аурора (2004)
 • „Симфонија во Ц-дур“ (Џ. Баланчин), солист на II дел (2004)
 • „Жизел“ (Џ. Корали, Џ. Перот, М. Петипа, поставена од П. Бар), Жизел (2004)
 • La Bayadère (М. Петипа, продукција на Григорович), Никија (2004)
 • „ Кармен апартман“ - Кармен [7]
 • „Спартак“ (Ју. Н. Григорович) - Егина
 • „ Младост и смрт “ од Роланд Петит - Смрт [8]
 • „Херои на нашето време“ од Илја Демутски - Мери [9]
 • „Иван Грозни“ (Ју. Н. Григорович) - Анастасија

Признанија и награди

[уреди | уреди извор]
Владимир Путин ја награди Светлана Захарова, 2008 година
 1. „Балерина Светлана Захарова стала звездой «Ла Скала»“. Архивирано од изворникот на 2012-03-03. Посетено на 2008-04-11. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 2. Милан боготворит русскую балерину
 3. Ъ-Новости — СМИ: причиной увольнения Иксанова мог быть скандал с балериной Захаровой
 4. „News.Ru 17 февраля 2011“. Архивирано од изворникот на 2012-01-18. Посетено на 2011-02-27. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 5. Деятели культуры России — в поддержку позиции Президента по Украине и Крыму Архивирано на 11 март 2014 г. // Официальный сайт Министерства культуры Российской Федерации
 6. Захарова, Меркурьев, «Средний дуэт» video
 7. „Светлана Захарова в Кармен-сюите“. Архивирано од изворникот на 2014-04-08. Посетено на 2022-03-14.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. Ролан Пети в Большом театре ставит балет «Юноша и смерть»
 9. „Герой нашего времени. Большой театр. Пресса о спектакле. Рецензии“. smotr.ru. Посетено на 2016-03-03.
 10. 10,0 10,1 „Маленькая балетная энциклопедия“. Архивирано од изворникот на 2013-02-01. Посетено на 2022-03-14.
 11. „Награждена указом президента России № 650 от 6 июня 2005 года“. Архивирано од изворникот на 2009-02-23. Посетено на 2022-03-14. no-break space character во |title= во положба 38 (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. Указ Президента Российской Федерации от 5 июня 2007 года № 700 «О присуждении Государственных премий Российской Федерации 2006 года»
 13. Почётное звание присвоено указом президента России № 234 от 21 февраля 2008 года[мртва врска]Предлошка:Недоступная ссылка
 14. L’Année croisée France-Russie Архивирано на 2 март 2010 г.(француски)
 15. Указ Президента Российской Федерации от 29 апреля 2019 года № 199 «О награждении государственными наградами Российской Федерации»

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

Видео