Свети Теофил Нови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Теофил Нови е христијански светец.

Како војвода на царот Константин и Ирина, бил заробен од Агарјаните и 4 години бил држан во затвор. Кога ги одбил сите муслимански напади за да ја напушти христијанската вера, бил исечен со меч во 784 година[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 30 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 41