Симeoн Нoв Бoгoслoв

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Свети Симeoн Нoв Бoгoслoв)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Симeoн Нoв Бoгoслoв
Роден(а) 949, Галатија
Починал(а) 12 март 1022, Палуктион
Почитуван(а) во православие, римокатолицизам
Канонизација pre-congregation
Слава March 12

Симeoн Нoв Бoгoслoв (949-1022) е еден од трите светители во Православната црква кој е наречен Богослов (заедно со свети Јован Богослов и свети Григориј Назијанзин). Симeoн е роден во Галатија а своето образование го добил во Константинопол. Бил игумен во манастирот на св. Мам. Неговиот спомен се слави на 25 март (12 март ст.ст.) од едни, и 25 октомври од други помесни Цркви; причината за оваа разлика е што во првиот случај, прославувањето на неговиот спомен влегува во периодот на Велигденскиот пост[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 104