Свети Павлин Милостив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Павлин Милостив
Епископ на Нола
Роден(а) 354 AD, Бордо, Франција
Починал(а) 22 јуни 431, Италија
Почитуван(а) во православие
Римокатоличка црква
Слава 22 јуни

Павлин Милостив е христијански светец.

Најнапред Павлин бил римски сенатор, а потоа епископ во Нола. Го следел примерот на својот пријател Свети Амброзиј и го примил крштението. Потоа заминал во денешна Шпанија кадe се подвизувал. Павлин починал во 431 година. Неговитe мошти почиваат во Рим, во црквата на св. Вартоломеј[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 23 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 32

Надворешни врски[уреди | уреди извор]