Свети Никола (Берско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Никола
Άγιος Νικόλαος
Свети Никола се наоѓа во Грција
Свети Никола
Координати: 40°39′ СГШ 22°06′ ИГД / 
Земја Грција
Област Централна Македонија
Округ Иматија
Општина Негуш
Општ. единица Негуш
Надм. вис. 290 m (950 ft)
Население (2011)[1]
 • Вкупно 213
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)

Свети Никола (грчки: Άγιος Νικόλαος, Агиос Николаос) — новооснована населба и туристички центар, кое се смета за одделно село во Берско, Егејска Македонија, дел од денешната Општина Негуш, во Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во непосредна близина, на неколку километри западно од градот Негуш, на надморска височина од 290 метри.[2]

Сместено е на реката Арапица, во подножјето на планината Каракамен (Негуш Планина или Дурла).

Историја[уреди | уреди извор]

Свети Никола претставува новооснована населба, која за прв пат е спомената со пописот од 1991 година.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Во населбата, која претставува туристички центар, главно занимање е туризмот.[2]

Население[уреди | уреди извор]

За прв пат како посебна населба се спомнува со пописот од 1991 година со 217 жители.[2]

Во пописот спроведен во 2001 година, селото било попишано со 161 жител. Во најновиот спроведен попис од 2011 година во Грција, селото било забележано со 213 жители.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 217 161 213
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото припаѓа на општинската единица Негуш со седиште во истоимениот град, која припаѓа на поголемата општина Негуш, во округот Иматија. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Негуш, во кој покрај градот Негуш, влегуваат и населбата Станица Негуш, селото Горно Шел, селото Гимново и туристичкиот центар Свети Никола.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција. http://www.statistics.gr/documents/20181/1210503/resident_population_census2011rev.xls. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Симовски, Тодор (1998). „Берски округ“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I. Скопје: Институт за национална историја. стр. 31.