Прејди на содржината

Свети Матеј (Микеланџело)

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Свети Матеј
Творец Микеланџело
Година 1505-1506
Тематика Апостол Матеј
Димензии 271 см
Место Галерија на Академијата, Фиренца, Италија

Свети Матејмермерна скулптура од Микеланџело која го прикажува апостолот Матеј. Скулптурата била наменета за серија од дванаесет апостоли за хорските ниши на Фирентинската катедрала, но останала недовршена во 1506 година кога Микеланџело се преселил во Рим за да работи кај папата Јулиј II. Во моментов е дел од збирката на Галеријата на Академијата во Фиренца.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]