Свети Мартин од Тур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Свети Мартин од Тур бил христијански светец и епископ на градот Тур. Роден е во 316 година во Панонија. Татко му бил римски офицер,па така и Мартин, против неговата волја, се подготвувал да служи војска.