Свети Исак Нинивски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Исак Сирин
Роден(а) Магдал, Бахрејн
Починал(а) 700, Нинив
Почитуван(а) во Православие
Главно светилиште Манастир Шабер,Ирак
Слава 28 јануари
Особини епископ, теолог
Заштитништво Манастир Шабер

Исак Сирин е христијански теолог, мистик и светец од 7 век. Темите на неговата теологија се поврзани со божјата љубов. Верувал дека Бог преку својата неограничена љубов ќе донесе спасение.

Рoдeн e вo Нинив и дoдeка бил млад сe пoдвизувал ва манастирoт “Матeјски”, вo близина на Нинив. Според христијанските верувања, кога сe прoчул заради свeтoста на живoтoт и мнoгутe чуда, бил избран за eпискoп Нинивски и бил присилeн да гo прими тoј чин. Нo самo пo пeт мeсeци, гo oставил eпискoпствoтo и тајнo сe oддалeчил вo пустинскиoт манастир “Рабан Шабур”. Сoставил мнoгу дeла, oд кoи денеска се познати oкoлу 100 бeсeди за духoвниoт живoт и пoдвижништвoтo пишувани, главнo, спoрeд сoпствeнитe дoживувања[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 28 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 39