Свети Ипатиј Гангриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Ипатиј Гангриски
епископ
Роден(а) непознато,
Починал(а) 326
Почитуван(а) во православие
Слава

Свети Ипатиј Гангриски е христијански светец и епископ во градот Гангра.

Тој е роден во Киликија, Мала Азија. Учествувал на Првиот вселенски собор во 325 година во Никеја. Бил многу почитуван од римскиот цар Констанциј II, кој уште додека бил жив овој светител побарал да се изобрази неговиот лик, лик што царот го чувал во својот двор. Починал во 326 година, убиен од една жена аријанка[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Православен календар: Денеска е Преподобен Ипатиј Гангриски“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 5 јануари 2011.