Светилиште на Хазарат Али

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Светилиште на Хазарат Али
Mazar-e sharif - Steve Evans.jpg
Основни податоци
Место Мазари Шариф, Авганистан
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Светилиште на Хазарат Али е џамија која се наоѓа во Мазари Шариф, Авганистан. Оваа џамија е позната и како Сина џамија. Селџукскиот султан Ахмед Санјар бил оној која прв го изградил ова светилиште. Истото било разрушено од страна на Џингис Хан по неговата инвазија во 1220 година. Во 15 век објектот бил повторно реконструиран од страна на Хусеин Баикара. Најголема декорација на џамијата ја дава нејзината архитектура, посебно начинот на кој се испишани зборовите: "Ali, Lion of God“