Светилиште на Света Јадвига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светилиште на Света Јадвига
Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy
Poland Trzebnica - sanctuary of Hedwig.jpg
Основни податоци
Место Требница, Полска
Статус активна

Светилиштето на Света Јадвига (полски: Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy)) се наоѓа во Требница, Полска. Храмот бил основан во 1203 година, во времето на Хенри I Бердет, под покровитекство на Папа Инокентие III.

Наводи[уреди | уреди извор]