Светилиште на Света Јадвига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светилиште на Света Јадвига
Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy
Poland Trzebnica - sanctuary of Hedwig.jpg
Основни податоци
МестоТребница, Полска
Статусактивна

Светилиштето на Света Јадвига (полски: Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy)) се наоѓа во Требница, Полска. Храмот бил основан во 1203 година, во времето на Хенри I Бердет, под покровитекство на Папа Инокентие III.

Наводи[уреди | уреди извор]
Координати: 51°18′32″N 17°03′59″E / 51.30889° N; 17.06639° E / 51.30889; 17.06639