Светилиште Имам Хусеин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Имам Хусеин
مقام الامام الحسين
Основни податоци
МестоИрак Карбала, Ирак
Координати32°36′59″ N; 44°01′56″ E / 32.6163654° СГШ; 44.0323126° ИГД / 32.6163654; 44.0323126Координати: 32°36′59″ N; 44°01′56″ E / 32.6163654° СГШ; 44.0323126° ИГД / 32.6163654; 44.0323126
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Храмот Имам Хусеин (арапски:مقام الامام الحسين) е свето место во шиитскиот ислам кој се наоѓа во Карбала, Ирак. Хусеин Ибн Али е од родот на пророкот Мухамед, кој бил убиен во Битката за Карбала во 680 година. Храмот бил изграден во 684 година од страна на Муктар Ибн Абу.