Света сенота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 20°41′16″ N; 88°34′04″ W / 20.687708° СГШ; 88.567694° ЗГД / 20.687708; -88.567694

Светата сенота во Чичен Ица

Светата сенота (шпански: cenote sagrado) или позната како Сенота на жртвувањето е сенота во Мексико, поточно во мајанската археолошката локација Чичен Ица. Светата сенота била користена за човеково жртвување како дар кон боговите бидејќи во тој период имало голема суша.

За сенотата најпрво се мислело дека служела за принесување на материјални дарови кон боговите, како злато или жад, но археолозите во XX век откриле човечки остатоци во сенотата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Adams, Richard E.W. (1991). Prehistoric Mesoamerica (изд. Revised.). Norman: University of Oklahoma Press. ISBN 0-8061-2304-4. OCLC 22593466.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  • Clendinnen, Inga (1987). Ambivalent Conquests: Maya and Spaniard in Yucatan, 1517-1570. Cambridge Latin American studies, no. 61. Cambridge and New York: Cambridge University Press. ISBN 0-521-33397-0. OCLC 4356013.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  • Coe, Michael D. (1999). The Maya. Ancient peoples and places series (изд. 6th edition, fully revised and expand.). London and New York: Thames & Hudson. ISBN 0-500-28066-5. OCLC 59432778.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  • Sharer, Robert J.; with Loa P. Traxler (2006). The Ancient Maya (изд. 6th edition (fully revised).). Stanford, CA: Stanford University Press. ISBN 0-8047-4816-0. OCLC 28067148.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]