Света сенота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 20°41′16″ СГШ; 88°34′04″ ЗГД / 20.687708° СГШ; 88.567694° ЗГД / 20.687708; -88.567694

Светата сенота во Чичен Ица

Светата сенота (шпански: cenote sagrado) или позната како Сенота на жртвувањето е сенота во Мексико, поточно во мајанската археолошката локација Чичен Ица. Светата сенота била користена за човеково жртвување како дар кон боговите бидејќи во тој период имало голема суша.

За сенотата најпрво се мислело дека служела за принесување на материјални дарови кон боговите, како злато или жад, но археолозите во 20 век откриле човечки остатоци во сенотата.

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]