Прејди на содржината

Света вода „Св. Јован и Св. Харалампиј“ - Аргулица

Координати: 41°49′52.7″N 22°17′2″E / 41.831306° СГШ; 22.28389° ИГД / 41.831306; 22.28389
Од Википедија — слободната енциклопедија

41°49′52.7″N 22°17′2″E / 41.831306° СГШ; 22.28389° ИГД / 41.831306; 22.28389

Поглед на објектот

Света вода „Св. Јован и Св. Харалампиј“ — верски комплекс во близина на штипското село Аргулица, Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот се наоѓа во непосредна близина на Аргуличкиот манастир „Вознесение Христово“, како и на црквата „Рождество на Пресвета Богородица“, до кои води еден ист земјен пат, кој се двои од локалниот асфалтен пат помеѓу селата Аргулица и Бурилчево.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]