Света Теодула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Света Теодула е христијански светец и маченик од 4 век.

Православната црква нејзиниот ден го чествува на 5 февруари[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 50