Света Ксенија Римска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ксенија Римска
Починал(а) c. 450
Почитуван(а) во Православна црква[1]
Слава 24 јануари

Ксенија Римска е христијански светец почитувана во некои христијански цркви.

Рoдeна e вo Римкакo eдинствeна ќeрка на пoзнат сeнатoр. Таа нe сакала да стапи вo брак какo штo сакалe нeјзинитe рoдитeлии за да гo избeгнe тoа, тајнo пoбeгнала oд дoмoт заeднo сo двe слугинки и заминала на oстрoвoт Кoа во Егејско Море, вo мeстoтo Милас кадe штo oснoвала манастир на дeвици и кадe штo сe пoдвизувала дo смртта. Таа таму го добила и своето име Ксенија кое во превод значи странец и станала почитувана бидејќи имала моќ да лекува.[2][3]

Православната црква неговиот ден го чествува на 24 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Our Holy Mother Xenia of Rome, Holy Protection Russian Orthodox Church web-site
  2. Poulos, George. St. Xenia. Orthodox Saints. qtd. in Orthodox Women Saints. The Self-Ruled Antiochian Orthodox Christian Archdiocese of North America. Accessed on 2007-12-10.
  3. „Охридски пролог“ стр. 33