Света Колета

Од Википедија — слободната енциклопедија

Колета Корбиска (13 јануари 1381 - 6 март 1447) - француска игуменија прогласена за светица на католичката црква. Таа го обновила женскиот францискански ред на света Клара (Кларис).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 136.