Света Изабела Португалска (Зурбаран)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Света Изабела Португалска (1630-1635) од Франсиско де Зурбаран.

Света Изабела Португалскаслика од 1630-1635 година од Франсиско де Зурбаран, на кралицата Света Изабела Португалска, ќерка на Перо III Арагонски и сопругата Денис Португалска. Таа била позната по својата дарежливост, а сликата ја прикажува кралицата во легендарното „чудо на розите“, кога успеала да го претвори лебот во рози, кои имала намера да им ги подари на сиромашните, откако сопругот ја прашал што таа се криела.[1][2] Од 1818 година, сликата се наоѓа во музејот Прадо во Мадрид.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jeannine Baticle (red.), Zurbarán, The Metropolitan Museum of Art, New York, 1987, p. 251-252
  2. Baticle, Jeannine; Bottineau, Yves (1987). Book article. ISBN 9780870995026.
  3. María Dolores Jiménez-Blanco, The Prado Guide, Madrid, 2011, p. 88
  4. „Catalogue entry“.