Свен Давидсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свен Давидсон по победата на француското тениско првенство во 1957 година.

Свен Виктор Давидсон (13 јули 1928 - 28 мај 2008 година) бил шведски тенисер кој станал првиот Швеѓанец кој освоил Грен слем титула и тоа го сторил со освојувањето на француското првенство во 1957 година, победувајќи ги Ешли Купер и Херберт Флам.

Кариера[уреди | уреди извор]

Давидсон стигнал и до финалето на француското првенство во претходните две години односно во 1955 и 1956 година. Во 1955 година тој го победил Баџ Пети во полуфиналето пред да загуби од Тони Траберт во финалето.[1] Во 1956 година Свен ги победил Флам и Купер пред да изгуби од Лу Ход во финалето.[1] Стигнал до полуфиналето на Вимблдон во 1957 година (победувајќи го Сеиксас а подоцна изгубил од Лу Ход).[2] На првенството на САД во 1957 година, Давидсон загубил во пет сета во полуфиналето од Мал Андерсон. Во 1958 година тој соработувал со Улф Шмит за да ја освои титулата во двојки на првенството на Вимблдон победувајќи ги австралијците Ешли Купер и Нил Фрејзер во три сета. Давидсон го одиграл својот последен Грен слем турнир на Вимблдон во 1959 година.

Давидсон достигнал највисок ранг во кариерата во поединечна конкуренција на трето пласиран на АТП листата.[3]

Настапувал за шведскиот Дејвис тим помеѓу 1950 и 1960 година.[4]

Давидсон бил примен во Меѓународната тениска куќа на славните во 2007 година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Давидсон живеел во Аркадија, Калифорнија во 1970-тите години. Во 1981 година, на 52-годишна возраст, доживеал срцев удар додека играл тениски меч во Лос Анџелес.[5] Тој починал во Аркадија на 28 мај 2008 година како резултат на болеста пневмонија.[6]

Гренд слем финалиња[уреди | уреди извор]

Поединечна конкуренција (1 титула, 2 пати второпласиран)[уреди | уреди извор]

Резултат година првенство Површина Противник Резултат
Пораз 1955 година Француско првенство Земја САД Тони Траберт 6–2, 1–6, 4–6, 2–6
Пораз 1956 година Француско првенство Земја Австралија Лу Ход 4–6, 6–8, 3–6
Победи 1957 година Француско првенство Земја САД Херби Флам 6–3, 6–4, 6–4

Двојки (парови) (1 титула)[уреди | уреди извор]

Резултат година првенство Површина Партнер Противниците Резултат
Победи 1958 година Вимблдон Трева Шведска Улф Шмит Австралија Ешли КуперАвстралија Нил Фрејзер
6–4, 6–4, 8–6

Слободни[уреди | уреди извор]

Турнир 1949 година 1950 година 1951 година 1952 година 1953 година 1954 година 1955 година 1956 година 1957 година 1958 година 1959 година  
Австралиско првенство апстинирал апстинирал апстинирал апстинирал апстинирал апстинирал 3 коло апстинирал апстинирал апстинирал апстинирал 0/1
Француско првенство 1 коло 4 коло 4 коло апстинирал 4 коло четврт финале Финале Финале Победа апстинирал апстинирал 1/8
Вимблдон апстинирал 1 коло 2 коло апстинирал четврт финале 4 коло четврт финале 2 коло полу финале четврт финале 3 коло 0/9
Државно првенство на САД апстинирал 2 коло апстинирал апстинирал четврт финале 4 коло апстинирал апстинирал полу финале апстинирал апстинирал 0/4
Стапка на удари 0/1 0/3 0/2 0/0 0/3 0/3 0/3 0/2 1/3 0/1 0/1 1 / 22

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Collins, Bud (2016). The Bud Collins History of Tennis (3. изд.). New York: New Chapter Press. стр. 414. ISBN 978-1-937559-38-0.
  2. „Wimbledon player profile – Sven Davidson“. AELTC.
  3. „Sven Davidson“. International Tennis Hall of Fame & Museum. Посетено на 2 June 2012.
  4. „Sven Davidson“. www.tennisfame.com.
  5. „Tennis Star Sven Davidson Suffers Heart Attack at 52“. The New York Times. 18 January 1981.
  6. Richard Goldstein (7 June 2008). „Sven Davidson, 79, Hall of Famer in Tennis, Dies“. The New York Times.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]