Сај Лу Лу

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сај Лу Лу (поранешна Сент Лу Лу ) е музичко дуо сестрински близначки кои потекнуваат од Австралија и Шведска. Миранда Ана и Електра Џун Килбеј-Џенсон (родени на 7 јуни 1991 година) се ќерки на Стив Килби, пејачот на австралискиот алтернативен бенд The Church, и Карин Јансон, поранешна девојка и партнер за снимање на Килби (а пред тоа била член на Шведски њу вејв бенд Пинк Шампањ ). Тие пораснале и во Австралија и во Шведска. [1]

Дуото го објави својот прв сингл во 2012 година, пред да формира сопствена издавачка куќа, à Deux, во 2013 година. Во декември 2013 година, било објавено дека Сај Лу Лу влезе во долгата листа на BBC Sound за 2014 година.

Во текот на 2012 до 2014 година, Сај Лу Лу објави пет синглови, а нивниот деби студиски албум, Lucid Dreaming, беше објавен на 23 февруари 2015 година во Скандинавија и на 6 април 2015 година на друго место. [2] Во 2018 година, дуетот ја објави својата втора плоча, Immortelle .

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Наслов Детали Врвни позиции на графиконот
SWE</br> [3]
Луцидно сонување
 • Објавено: 23 февруари 2015 година
 • Ознака: à Deux, Cosmos
 • Формати: ЦД, ЛП, дигитално преземање
49
Бесмртница
 • Објавено: 26 октомври 2018 година
 • Ознака: à Deux, Cosmos
 • Формати: ЦД, ЛП, дигитално преземање
-

Синглс[уреди | уреди извор]

Наслов година Албум
"Можеби ти" style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | Non-album single
„Џулијан“ 2013 година Луцидно сонување
„Подобро во мракот“ Non-album single
„Сè што допираме“ 2014 година Луцидно сонување
„Игри за девојки“(with Lindstrøm)
„Ништо освен чукање на срцето“ 2015 година
„ Сино на сино “ Non-album single
„Тешко за маж“ Луцидно сонување
„ Остани жив “ style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | Non-album single
"Ана" 2018 година Бесмртница
„Златно дете“
„ Погледот на љубовта “ style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | Non-album single

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Наслов година директор(и)
"Можеби ти" 2012 година Филип Темпелман [4]
„Џулијан“ 2013 година
„Подобро во мракот“ Лаура Горун и Димитри Василиј
„Сè што допираме“ 2014 година Џеси Џон Џенкинс [5]
„Игри за девојки“ Димитри Василиј [6]
„Ништо освен чукање на срцето“ 2015 година Џоана Нордал [7]
„Сино на сино“ Филип Темпелман [8]
„Златно дете“ 2018 година Лаура Горун и Димитри Василиј [9]
„Манифестот на бесмртните“ Филип Темпелман
„Поглед на љубовта“ 2019 година Зои Чаит

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Lipshutz, Jason (16 May 2013). „Say Lou Lou on Debut Album, Scoring a Breakout Hit with a B-Side“. Billboard.
 2. Euan Harris. „20 debut albums to get excited about in 2015“. thesoundbot.com. Посетено на 8 March 2016.
 3. „Discography Say Lou Lou“. swedishcharts.com. Посетено на 14 April 2016.
 4. „Say Lou Lou“. IMVDb. Посетено на 14 April 2016.
 5. Brown, Jimmy (1 May 2014). „Say Lou Lou 'Everything We Touch' by Jesse John Jenkins“. Promo News. Посетено на 14 April 2016.
 6. Cooper, Duncan (22 September 2014). „Watch Say Lou Lou Make Mischief in Lindstrøm Collab "Games for Girls". The Fader. Посетено на 14 April 2016.
 7. Grebey, James (6 April 2015). „Say Lou Lou Embark on Surreal, Dreamy Chase in 'Nothing But a Heartbeat' Video“. Spin. Посетено на 14 April 2016.
 8. „Say Blue with Say Lou Lou“. Garri.se. Архивирано од изворникот на 2018-09-02. Посетено на 4 November 2018.
 9. Hansen, Marley (31 August 2018). „Say Lou Lou: Golden Child“. Nowness. Посетено на 4 November 2018.