Прејди на содржината

Сајплов Брег

Координати: 82°0′S 155°0′W / 82.000° ЈГШ; 155.000° ЗГД / -82.000; -155.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сајплов Брег во рамките на Антарктик
Сајплов Брег
Местоположба на брегот

Сајплов Брег (англиски: Siple Coast) — средниот дел на брегот долж источната страна на Росовиот Леден Брег, помеѓу северниот крај на Гулдовиот Брег (83°30′S 153°00′W / 83.5° ЈГШ; 153° ЗГД / -83.5; -153) и јужниот крај на Ширасеовиот Брег (80°09′58″N 151°00′00″W / 80.166° СГШ; 151° ЗГД / 80.166; -151). Ова подрачје првобитно се нарекувало Кирстонов Брег, но во 1961 г. е преименувано во чест на истакнатиот американски истражувач Пол Сајпл кој го придружувал адмиралот Ричард Берд на сите негови експедиции.

Наводи[уреди | уреди извор]

 Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Сајплов Брег“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

82°0′S 155°0′W / 82.000° ЈГШ; 155.000° ЗГД / -82.000; -155.000