Саша Захаријас

Од Википедија — слободната енциклопедија

Саша Сакаријас (родена на 23 февруари 1979 година, во Стокхолм ) е шведска телевизиска и филмска глумица која ја развила својата глумечка кариера во Италија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена во Стокхолм на 23 февруари 1979 година во семејството на Свен-Бертил Таубе, глумец и пејач, и Ен Сакаријас, глумица. Почнала да работи како глумица кога била бебе, а на 18 години се преселила во Рим .

По појавувањето во многу телевизиски серии, таа станала попозната со ТВ шоуто Раконтами, во Раи Уно . Во 2006 и 2007 година, таа глумела во Каролина Дезидери . Таа продолжила да глуми и во втората сезона во 2008 година.

Во 2011 година, таа глумела во филмот Татанка, под режисерската палка на Џузепе Гаљарди, преземен од новелата на Роберто Савијано и исто така во филмот Anche se è amore non si vede ( Исто така, ако е љубов, не гледа ) во режија на Фикара. е Пиконе .

Во 2019 година ја добила главната улога во шведската ТВ серија Ребека Мартинсон . Во втората сезона, таа ја игра поранешната адвокатка од кариера, која сега води истрага како јавен обвинител во далечната Лапонија.

Кариера[уреди | уреди извор]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Дом фатар ингентиг, режисер Н. Џанбел (1996)
 • Ил циело во една строфа, режисер Карло Ванзина (1999)
 • Делито во прима серата, режисер Алесандро Капоне (2000)
 • Kärlekens språk, режисер Андерс Ленберг (2003)
 • Il rabdomante, режисер Фабрицио Катани (2007)
 • Un'estate ai Caraibi, режисер Карло Ванзина (2009)
 • Татанка, режисер Џузепе Гаљарди (2011)
 • Anche se è amore non si vede, режисер Салваторе Фикара, Валентино Пиконе (2011)

Телевизија[уреди | уреди извор]

 • Гли амичи ди Сара, режисер Габриеле Мучино - Минифицирање за СИДА-та видено на RAI и Mediaset (1999)
 • Ани '60, глумец Карло Ванзина - ТВ минисерија (1999)
 • Questa casa non è un albergo, режисерите Пјер Белони, Елизабета Маркети и Рафаеле Мертес - ТВ серии (2000)
 • Текила и Бонети, режисер Бруно Напи - ТВ серија - Сцена: Uno sbirro, un cane e una fotografia (2000)
 • Distretto di Polizia, режисер Ренато Де Марија - ТВ серија - Сцена: L'agguato (2000)
 • Нои, режисер Питер Егзакустос - ТВ минисерија (2004)
 • Questo amore, режисер Лука Манфреди - ТВ минисерија (2004)
 • Аманти е сегрети, режисер Џани Лепре - ТВ минисерија (2004)
 • Nassiriya - Per non dimenticare, режисер Микеле Соави - ТВ минисерија (2006)
 • Raccontami, директори Tiziana Aristarco и Рикардо Дона - ТВ серија (2006) Постапувајќи: Каролина Desideri
 • Un ciclone in famiglia 3, режисер Карло Ванзина - ТВ минисерија (2007)
 • Карабинери 7, режисер Рафаеле Мертес и Џандоменико Трило - ТВ серија (2008)
 • Раконтами - Капитоло II, режисер Тицијана Аристарко и Рикардо Дона - ТВ серии (2008) Глуми: Каролин Бетанкур
 • Il commissario Manara, режисер Давиде Маренго - ТВ минисерија - Сцена: Согни ди ветро (2008)
 • I Cesaroni 3, режисер Стефано Викарио и Франческо Паволини - ТВ серија - Сцена: Basta crederci (2009)
 • Интелигенција - Сервизи и сегрети, режисер Алексис Свит - ТВ минисерија (2009)
 • I delitti del cuoco, режисер Алесандро Капоне - ТВ минисерија (2010)
 • Ho sposato uno sbirro 2, режисер Андреа Барзини - ТВ серија - Сцена: Una figlia (2010)

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]