Прејди на содржината

Саули Ваисанен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финска Саули Ваисанен
Лични податоци
Роден на 5 јуни 1994(1994-06-05)(30 г.)
Роден во Хелсинки, Финска
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб СПАЛ СПАЛ
Број 15
Младинска кариера
Палохонка Палохонка
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014– Палохонка Палохонка 35 (5)
2015-2016 Хонка Хонка 17 (2)
2014-2017 АИК АИК 46 (2)
2015ХИФК ХИФК 6 (1)
2017– СПАЛ СПАЛ 2 (0)
Репрезентација
2014 Финска Финска 20 2 (1)
2014-2017 Финска Финска 21 10 (1)
2017- Финска Финска 4 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Саули Апо Каспери Ваисанен (роден на 5 јуни, 1994 година) е фински фудбалер, играч од одбраната на СПАЛ и на финската репрезентација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ваисанен е роден во Хелсинки. Неговата мајка Ана-Лиза Тилус е истакнат телевизиски презентер на Yle TV1 и полуфиналист на Мис на светот 1984.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]