Сасачки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сасачки јазик
Застапен воЛомбок, Индонезија
Говорници2,100,000 (1989)  
Јазично семејство
Писмобалиско писмо, латиница
Јазични кодови
ISO 639-2sas
ISO 639-3sas

Сасачки јазикавстронезиски јазик кој го зборуваат Сасаците во Ломбок, Индонезија. Овој јазик е сроден со балискиот и сумбавскиот јазик.

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Јазикот е составен од пет главни дијалекта:

  • куто-куте
  • нгето-нгете
  • мено-мене
  • нгено-нгене
  • мриак-мрику

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]