Сарматски мешани шуми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сарматски мешани шуми
Haanja Upland.jpg
Deciduous trees mixed with conifers
Ecoregion PA0436.png
Ecoregion PA0436
Екологија
ЕкозонаPalearctic
Биомtemperate broadleaf and mixed forests
Граници
Географија
Површина846100 км2
ЗемјиNorway, Sweden, Åland, Finland, Estonia, Latvia и Lithuania
Координати56°43′N 27°27′E / 56.717° СГШ; 27.450° ИГД / 56.717; 27.450Координати: 56°43′N 27°27′E / 56.717° СГШ; 27.450° ИГД / 56.717; 27.450
Заштита
Заштитен84,571 км2 (10%)[1]

Сарматските мешани шуми претставуваат екорегион во рамките на умерениот широк лист и мешан шум biome, според класификацијата на Светскиот фонд за природа (екорегион PA0436).[2][3]

Опфат[уреди | уреди извор]

Овој екорегион се наоѓа во Европа помеѓу северните шуми/тајги на север и широколисен појас на југ и зафаќа околу 846.100 км² во најјужната Норвешка, јужна Шведска (освен најјужната), југозападна Финска, северна Литванија, Летонија, Естонија, северна Белорусија и централниот дел на европска Русија.[4]

Се граничи со екорегиони на скандинавска и руска тајга (север), планинска тундра и тајга на Урал (исток), степска источна Европа (југоисток), мешани шуми од Средна Европа (југозапад) и мешани шуми од Балтик (запад), како и покрај Балтичко Море.

Опис[уреди | уреди извор]

Екорегионот се состои од мешани шуми во кои доминираат Quercus robur (што повремено се случува подалеку на север), Picea abies (што исчезнува на југ поради потребата од влага) и Pinus sylvestris (на посуви локации). Геоботанички, тој е divided помеѓу флористичките провинции од Средна Европа и Источна Европа во окружниот регион на Холарктичкото царство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eric Dinerstein, David Olson, et al. (2017). An Ecoregion-Based Approach to Protecting Half the Terrestrial Realm, BioScience, Volume 67, Issue 6, June 2017, Pages 534–545; Supplemental material 2 table S1b. [1]
  2. „Sarmatic mixed forests“ (англиски). World Wildlife Federation. Посетено на Први јуни 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. „Sarmatic mixed forests“ (англиски). Encyclopedia of the Earth. Посетено на September 12, 2020.
  4. „Sarmatic mixed forests“ (англиски). Digital Observatory for Protected Areas. Посетено на October 19, 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]