Сарла ла Канеда

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сарла ла Канеда, попознат како Сарла, е град на југозападот на Франција. Под-префектура и централизирана канцеларија на кантонот на одделот Дордоња, во регионот Нувел-Аквитанија, во 2018 година имаше 9.127 жители и е во центарот на урбаната област со 19.220 жители. Неговите жители се нарекуваат Сарладаи (ови). Главен град на Перигорд Ноар, на границите на Кауси ду Кверси, овој историски град е главно туристичко место, познато по својата монументална финта, датира главно од средновековниот период и почетокот на ренесансата (од 13-ти до 16-ти век) . Неговиот центар на градот, со голема хомогеност, е сочинет од мрежа на живописни улички и улички, засенчени плоштади, наредени со замоци со лазови покриви, од кои најпознати се куќата на Ла Боети, хотелот ду Бари, хотелот де Савињак или претседателството. Нервниот центар на градот, Плас де ла Либерта, обложен со тераси, е седиште на пазарот, каде што се продаваат специјалитети во регионот: паштета, тартуфи, смокви и ореви. Како продолжение, катедралата Сент Сакердос и палатата на епископите се отвораат во перспектива, што потсетува дека Сарлат бил епископски град неколку векови. Со една од најважните средновековни урбани средини во светот, Сарлат бил првиот град кој имал корист од законот Малро во 1964 година. Овој мал град од Перигордија, кој го посетуваат неколку стотици илјади туристи секоја година, исто така, понекогаш служи како амбиент за историски филмови [1][2][3][1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://frenchmoments.eu/sarlat-history/
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2021-04-10. Посетено на 2021-03-16.
  3. https://whc.unesco.org/en/tentativelists/1667/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]