Сардури I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сардури I
Крал на Урарту
Владеењеоколу 834–828 година п.н.е.
ПретходникЛутипри
НаследникИшпуини
ДецаИшпуини
ТаткоЛутипри

Сардури I (ерменски: Սարդուրի Ա, владеел: 834 година п.н.е. – 828 година п.н.е.), исто така познат како Сардурис — крал на Урарту во Мала Азија. Тој бил син на Лутипри, вториот монарх на Урарту.

Сардури беше најмногу познат по префрлањето на капиталот на Урарту во Тушпа (Ван). Ова се покажа како значајна одлука кога Тушпа стана централна точка на политиката на Блискиот Исток. Тој беше наследен од неговиот син, Ишпуини Уартски, кој потоа го прошири кралството.[1]

Титулата Сардури значела "Кралот на четирите четвртини".[2]

Повразно[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Boris Piotrovsky, The Ancient Civilization of Urartu (London: 1969)
  2. John Noonan, Van! Архивирано на 30 септември 2012 г. at saudiaramcoworld.com