Прејди на содржината

Сарда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поток во Шарда, Азад Џаму и Кашмир, Пакистан

Сарда ( хинди: शारदा नदी ), Чаука [1], во горниот тек - Кали[1], Калинади ( хинди: काली नदी ), Махакали е река во Непал и Индија.

Потекнува од Хималаите ( опсегот Заскар ) во Калапани [Kalapaani, India] на надморска височина од околу 4 км, во областа Питорагарх, Утараханд, Индија. Се влева во реката Гагара (притока на реката Ганг ).

Во нејзиниот горен тек, реката ја формира западната граница на Непал.

Економска употреба

[уреди | уреди извор]

Постојат планови за изградба на браната Панчесвар и хидроцентрала[2]. Во април 1993 година, во близина на градот Танакпур во областа Шампават, хидроцентралата Танакпур (со капацитет од 120 MW) [3] и браната Сарда биле ставени во функција.

Во 2007 година, реката била во фокусот на медиумското внимание во врска со нападот врз луѓето од џиновски сом[4].

Едно од имињата на реката, „Кали“, е дадено во чест на божицата Кали, чиј храм се наоѓа во Калапани во близина на преминот Липу Липу-Лекх [Lipulekh Pass] . слушај)) на границата меѓу Индија и Тибет. Во рамнините на Утараханд и Утар Прадеш, реката Кали е позната како Сарда.

  1. 1,0 1,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име АМ.
  2. Nepal, India Sign Deal to Build World’s Highest Dam Архивирано на 7 февруари 2012 г.. Patrick McCully, World Rivers Review, Volume 11, Number 4, September 1996, International Rivers, accessed September 2, 2006
  3. „Tanakpur Hydroelectric Project“. Архивирано од изворникот на 2010-07-22. Посетено на 2010-07-01. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  4. Nature Shock: Flesh-Eating River Monster, Channel Five, October 14, 2008, 8pm