Сара Фланери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сара Фланери (р. 1982 година, Каунти Корк, Ирска), на шеснаесет години, била добитник на Есат Млад Научник Изложбата во 1999 година, за развој на алгоритамот на Кеили-Парср, врз основа на работата што таа ја направила со истражувачите на Балтимор Технолоџис, за време на краткото стажирање таму. Проектот, насловен како „Криптографија - нов алгоритам наспроти РСА“, исто така ја освоила наградата на „ЕУ Млад Научник на Годината“ за 1999 година. Нејзината книга Во Код (2001), заедно напишана со нејзиниот татко, математичарот Дејвид Фланери, ја раскажува приказната за креирањето и пробивањето на алгоритмот, како и уживањето што таа го имала од решавањето на математичките загатки додека растела. Таа посветува многу од нејзините достигнувања во областа на математиката и криптографијата на напорите на нејзиниот татко за време на нејзиното детство.

Студирала компјутерски науки во Питерхаус, колеџ на Универзитетот во Кембриџ, дипломирајќи во 2003 година, а од 2006 година работела за Електронски Уметности како софтверски инженер. Таа работела во ТирНуа како „Главен Научник“. Таа ја развила виртуелната економија во играта и слојот за пристап до податоци на  веб-сервисите, кои ги придвижувале карактеристиките на играта. Таа исто така работела во РокЈу, како и неколку други институции, вклучени во развојот на софтверот и компјутерски науки. Со текот на времето, нејзините интереси и достигнувања во криптографијата, како тинејџер, се манифестирале во посветеност на науката во технологијата.

Пред да работи во ТирНуа, Фланери била софтверски инженер, која работела директно со тогашниот Главен Светски Директор за Технологија на Електроник Артс, Скот Кронс, а подоцна и со многу соработници основачи на ТирНуа во нејзиниот прв виртуелен свет.

Во ЕА, таа успешно ја поставила ЕА програмата од Отворен Код користејќи го Суштинскиот Проект. Фланери создала податковна визуелизација на софтверската архитектура и креирала содржина на игра, кои биле користени за директно влијание врз квалитетот на двете. Таа, исто така, успешно ја стартувала и ја свртела виртуелната економија во рамките на ЕА-Ленд (порано Д Симс Онлајн).

Претходно, работела на техничкиот и научниот компјутерски софтверски производ математика за волфрам истражување.

Светлата на улицата „Св. Патрик“, една од главните сообраќајници во родниот град на Фланери, Корк се именувани по неа.

Семејство[уреди | уреди извор]

Сара Фланери е ќерка на Дејвид и Елејн Фланери. Таа има четири помлади браќа: Мик, Брајан, Дејвид и Емон. Нејзиниот најстар брат е пејачот-текстописец Мик Фланери. Нејзиното образование вклучувало основно само женско училиште и средно машко-женско училиште.

Во 2014 година, Фланери и нејзиниот француско-американски сопруг, Лук Бартелет, го поздравиле доаѓањето на детето. Таа, исто така била мајка на четири деца од претходниот брак на Бартелет.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]