Сара Сара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сара Сара
Sara Sara Volcano.jpg
Сара Сара
Највисока точка
Надм. вис.5505 м
Истакнатост2060 м [1]
Заведена какоUltra
Координати15°19′46″S 73°26′41″W / 15.32944° ЈГШ; 73.44472° ЗГД / -15.32944; -73.44472Координати: 15°19′46″S 73°26′41″W / 15.32944° ЈГШ; 73.44472° ЗГД / -15.32944; -73.44472
Географија
Матичен венецАнди

Сара Сара[2][3] — вулкан од кој се издига на 5,505 метри надморска височина[3] и кој се наоѓа помеѓу езерото Паринацочас и реката Окоња во Перу и во провинцијата Паринацочас[4].

Шпанскиот свештеник Кристобал де Алборноз во 1583 година забележал дека Сара Сара е едно од најважните свети места во јужниот дел на Перу, со 2.000 колонисти што царот ги испратил во служба. Американскиот археолог Јохан Рајнхард ја истражувал локацијата на врвот во 1983 година, а тој и перуанскиот археолог Хозе Антонио Чавез воделе тим кои откриле повеќе од десетина статуи на врвот во 1996 година. Нивната експедиција била пренесува преку интернет[5]. Наодите направени за Сара Сара моментално се чуваат во музејот во Арекипа.

Археолошката група Сара Сара била препорачана да биде прогласена за Национално културно наследство во 2003 година[6].

Вулканот Сара Сара е најсеверниот од вулканите во Централната Вулканска Зона на Андите. Сара Сара е заспан вулкан, сепак во последниот геолошки период покажа значителна вулканска активност и занесени ерупции, присуството на топли извори околу вулканот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sara Sara on Peakbagger.com
  2. Peru 1:100 000, Pausa (31-p). IGN (Instituto Geográfico Nacional - Perú).
  3. 3,0 3,1 Biggar, John (2005). The Andes: A Guide for Climbers (англиски). Andes. стр. 108. ISBN 9780953608720.
  4. escale.minedu.gob.pe - UGEL map of the Parinacochas Province (Ayacucho Region)
  5. https://www.pbs.org/nova/peru
  6. El Peruano, Normas Legales, p. 243765, May 8, 2003, Lima

Литература[уреди | уреди извор]

Reinhard, Johan (2005). The Ice Maiden: Inca Mummies, Mountain Gods, and Sacred Sites in the Andes. Washington, D.C.: National Geographic Society. ISBN 0-7922-6838-5.