Прејди на содржината

Сара Лидман

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сара Лидман (30 декември 1923 година – 17 јуни 2004 година) — шведски писател.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Сара Лидман е несомнено една од најважните писатели на шведскиот јазик во дваесеттиот век. Ова особено се должи на нејзиниот иновативен метод за комбинирање на говорен јазик со библиски јазик на начин тесно поврзан со одреден вид на популарно имагинарно истовремено интегрирање на светското и духовното. Во врска со нејзините први четири романи, таа пишувала нашироко на политички теми, секогаш од силно социјалистичка гледна точка. Таа се вклучила во знак на протест против Виетнамската војна (вклучувајќи патување во Северен Виетнам и учество во Трибуналот Расел ) и против апартхејдот во Јужна Африка. Таа ги поддржувала широко влијателните штрајкови на рударите од 1969-1970 година и била активна во комунистичките и екологистичките движења. Помеѓу 1977 и 1985 година, таа напишала серија од седум романи кои се занимаваат со процесот на колонизација на северот на Шведска.

Сара Лидман

Наводи[уреди | уреди извор]