Сара Кирш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сара Кирш во 1976
Сара Кирш во 2008

Сара Кирш (16 април 1935 - 5 мај 2013) била германска поетеса.[1]

Таа е родена како Ингрид Бернштајн во Лимлингероде, Пруска Саксонија. Таа го променила нејзиното име во Сара, за да протестира против антисемитизмот на нејзиниот татко.[1] Студирала биологија во Хале и книжевност на Институтот за литература Јоханес Р. Бехер во Лајпциг.[1] Во 1965 година, таа заедно со писателот Рајнер Кирш напишала книга со песни, а со него била во брак десет години.[2] Таа протестирала против исклучувањето на Источна Германија на Волф Бирман во 1976 година, што довело до нејзино исклучување од Партијата на социјалистичкото единство на Германија (СЕД).[1] Една година подоцна таа самата ја напуштила државата, сепак останувајќи критична и кон западот. Таа е главно позната по нејзината поезија, но исто така пишувала и проза и преведувала книги за деца на германски.[3]

Според Целосен преглед, „големите пост-воени поети на германскиот јазик биле главно Источногермански (или австриски) родени кон средината до крајот на 1930-тите, вклучувајќи истакнати личности како Фолкер Браун, Хајнц Чеховски“ и Сара Кирш, која била „најмногу истакната женска претставничка на таа генерација.“ [4]

Таа освоила многу награди и признанија, меѓу кои и Германската интернационална литературна награда Петрарка во 1976 година, наградата Питер-Хухел во 1993 година и наградата Георг Бихнер во 1996 година.[1] Од 1960-та до 1968-ма година била во брак со лиричарот Рајнер Кирш. Сара Кирш починала во мај 2013 година по кратка болест.[1][5]

Ресурси[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Widely regarded German lyricist Sarah Kirsch dies“. DW. May 22, 2013. Посетено на May 27, 2013.
  2. Shaffer, E.S. (1986). Comparative Criticism: Volume 7, Boundaries of Literature. Cambridge University Press. стр. 183. ISBN 9780521332019.
  3. Witalec, Janet. „Kirsch, Sarah - Introduction“. Gale Cengage. Посетено на 12 April 2010.
  4. „Sarah Kirsch (1935-2013)“. complete review. May 27, 2013. Посетено на May 27, 2013.
  5. „Dichterin Sarah Kirsch ist tot“. Der Spiegel (германски). Посетено на 22 May 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Медиумски наводи поврзани со
  • Сара Кирш на Ризницата ?