Сара Кадефорс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сара Кадефорс

Сара Кадефорс (родена на 19 септември 1965 година) е шведска писателка и филмска режисерка.[1]

Родена е во Гетеборг и порасната во Ландветер . Од 1989 до 1996 година била домаќин на голем број популарни радио и телевизиски програми. Нејзиниот прв роман Långlördag i city, објавен во 2001 година, добил награда од Swedish Writers' Union [sv] Нејзиниот втор роман Sandor Slash Ida, објавен истата година, бил награден со Августовата награда и станал најпродаваниот роман за млади на сите времиња. Кадефорс исто така има напишано голем број романи за возрасни,[1][2] вклучувајќи го и Fågelbovägen 32 .[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Sara Kadefors“. Svenska Dagbladet (шведски).
  2. „Sara Kadefors“. Brandt New Agency. Архивирано од изворникот на 2020-10-12. Посетено на 2020-10-07.
  3. „Sara Kadefors“. Nordic Women in Film (шведски).