Прејди на содржината

Сарај (археолошко наоѓалиште)

Координати: 42°01′52″N 21°27′40″E / 42.03111° СГШ; 21.46111° ИГД / 42.03111; 21.46111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сарај


Местоположба 42°01′52″N 21°27′40″E / 42.03111° СГШ; 21.46111° ИГД / 42.03111; 21.46111
Основни податоци
Место Сарај
Општина Сарај
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Сарајархеолошко наоѓалиште во скопското село Сарај, општина Општина Сарај. Претставува осамен наод од римско време.

Во 1938 година е најдена надгробна стела од бел мермер со релјефна претстава и латински натпис. Стелата се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 384. ISBN 9989-649-28-6.