Сан Хуан де ла Молинило

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Хуан де ла Молинило
Поглед кон црквата во Сан Хуан де ла Молинило
Поглед кон црквата во Сан Хуан де ла Молинило

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Хуан де ла Молинило
Површина
 • Вкупна35 км2 (14 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно329
 • Густина9,4/км2 (240/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Хуан де ла Молинило — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.