Сан Хуан де ла Енсинила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Хуан де ла Енсинила
Поглед кон црквата во Сан Хуан де ла Енсинила
Поглед кон црквата во Сан Хуан де ла Енсинила

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Хуан де ла Енсинила
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно124
 • Густина7,3/км2 (190/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Хуан де ла Енсинила — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.