Сан Хуан Баутиста (Чиле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Хуан Баутиста
Distrito Federal de México
Април 2005 г. поглед на градот Сан Хуан Баутиста од море
Април 2005 г. поглед на градот Сан Хуан Баутиста од море
Земја Чиле
РегионВалпараизо
ПровинцијаВалпараизо
КомунаХуан Фернандес
Управа
 • ГрадоначалникAyеј Инсли
Надм. вис.&100000000000000000000000 м
Население
 • Вкупно2.012 census[1]
Часовен појасЧилеански стандард (UTC-4)
 • Лете (ЛСВ)Чилеанска дневна светлина (UTC-3)
Повик. бр.56 + 9

Сан Хуан Баутиста е главниот град на островите Хуан Фернандес во Чиле. Некои извори велат дека е основана во 1877 година, додека други даваат претходна дата 1750 година. Сместено е на заливот Камберленд, во центарот на североисточниот брег на островот Робинзон Крусо.

Иако заедницата одржува рустикален спокој, зависен од трговијата со шилести јастози, жителите вработуваат неколку возила, сателитска интернет-врска и многу телевизиски апарати. Од пописот во 2012 година, во градот живееле 800 жители на површина од 0.31 км2.

На северниот крај на селото има фудбалски терен. Во близина на училиштето се вика Дрезденско училиште, според германскиот лесен крстосувач СМС Дрезден, кој потонал таму за време на Првата светска војна, како и улицата на која се наоѓа. Имињата на другите генерално неасфалтирани улици во селото ги вклучуваат Лараин Алкалде, Игнасио Карера Пинто, Ел Сандало, Висенте Гонзалес, Тениенте Кортес и Ла Полвора.

Со поглед кон Сан Хуан Баутиста се наоѓаат Лас Куевас де лос Патриотиас (Пештери на патриотите), каде што живееле 42 чилеански активисти за креол за независност за време на нивното прогонство од шпанските власти по Битката кај Ранкагва во октомври 1814 година. Во прогонетите имало истакнати личности како Хуан Егања и Мануел де Салас.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Од почетокот на 2010 година, еден пар бродови управувани од чилеанската морнарица пристигнуваат секој месец од копното Чиле. Бројот на патници е ограничен, така што аранжманите мора да се направат колку што е еден месец однапред. Морнарицата им дава предност на месното население. Времето за еднонасочно патување е 24 - 36 часа или повеќе во зависност од морските услови.

Постои краток, 885 метри воздушна лента на аеродромот Робинзон Крусо на југозападниот крај на островот Робинзон Крусо, единствениот разумно рамен дел на островот. Операциите се претежно во двомоторни, лесни седум седишта, со многу ограничени можности за багаж. Времето на летот од копното на Чиле е околу 2 часа 30 минути, плус траект со брод од 1 час 30 минути до селото од спротивната страна на островот.[2]

Клима[уреди | уреди извор]

Сан Хуан Баутиста има многу блага средоземна клима (Копен), со врнежи од дожд средно помеѓу онаа на Валпараисо и Консепсион. На температурата влијаат студената струја Хумболт, која тече северно на исток од островот Робинзон Крусо и југоисточните трговски ветрови.

Цунами од 2010 година[уреди | уреди извор]

На 27 февруари 2010 година, најмалку осум лица го загубиле животот кога цунамито предизвикано од чилеанскиот земјотрес од 8,8 го погодил островот го преплавил градот. Повеќето згради во заедницата биле уништени.[3] Катастрофата можела да биде полоша ако не било навремено предупредување од 12-годишно девојче по име Мартина Матурана, кое спасило многу од нејзините соседи од штета.[4]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Атрибуција[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. INE - Demografía - Demografia y Vitales
  2. "Los náufragos de la Isla Robinson", by Angel Mustienes, El Mundo, Spain. 12 February 2010.
  3. Filleux, Patrick (3 March 2010). „Tsunami sur l'île Robinson Crusoé: la moitié du village emportée“. AFP (француски). Архивирано од изворникот на 5 January 2013. Посетено на 4 March 2010.
  4. Liepmann, Erica (4 March 2010). „Chilean Girl Saves Her Island From Tsunami After Earthquake“. Huffington Post. Посетено на 1 October 2012.