Сан Нацаро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Нацаро
општина
San Nazzaro
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Беневенто
Површина
 • Вкупна 2,0 km2 (8 sq mi)
Население (31 декември 2007)
 • Вкупно 877
 • Густина 44/km2 (110/sq mi)
Демоним sannazzareni
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 82010
Повик. бр. 0824
Мреж. место www.comune.sannazzaro.bn.it/

Сан Нацаро е општина во провинцијата Беневенто, Кампанија, Италија. Сан Нацаро се граничи со комуните Апиче, Калви, Мирабела Еклано, Пјетрадефузи, Сан Џорџо дел Санио, Вентикано.