Сан Мартин дел Пимполар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Сан Мартин дел Пимполар

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна областКастилја и Леон
ПровинцијаАвила
ОпштинаСан Мартин дел Пимполар
Површина
 • Вкупна45 км2 (17 ми2)
Надм. вис.&100000000000013370000001.337 м
Население (2006)
 • Вкупно270
 • Густина6,0/км2 (200/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Сан Мартин дел Пимполар е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон.

IGLESIA DE NAVALSAUZ.jpg