Сан Марко Евангелиста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Марко Евангелиста
општина
San Marco Evangelista
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна5,5 км2 (21 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно6.022
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81020
Повик. бр.0823

Сан Марко Евангелистаопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија