Сан Лорензо (Парагвај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сан Лорензо
San Lorenzo
Сан Лорензо се наоѓа во Парагвај
Сан Лорензо
Координати: 25°20′24″ ЈГШ 57°31′12″ ЗГД / 
Држава Парагвај
Департман Централен департман
Население (2008)
 • Вкупно 271.064

Сан Лорензо, или Сан Лоренсо, е град во Парагвај. Сан Лорензо е трет најголем град во државата по број на население. Градот се наоѓа во Централниот департман, оддалечен околу 10 километри од главниот град Асунсион. Главна стопанска гранка во градот е трговијата. Кампусот на Националниот универзитет Асунсион се наоѓа во градот.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]