Сан Лорензо дел Тормес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Лорензо дел Тормес
Поглед кон црквата во Сан Лорензо дел Тормес
Поглед кон црквата во Сан Лорензо дел Тормес

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Лорензо дел Тормес
Површина
 • Вкупна14 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно37[1]
 • Густина3,9/км2 (100/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Лорензо дел Тормес — општина која се наоѓа во покраината Авила, во автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт