Сан Естебан дел Вале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Естебан дел Вале
Панорамски поглед на Сан Естебан дел Вале
Панорамски поглед на Сан Естебан дел Вале

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Естебан дел Вале
Површина
 • Вкупна37 км2 (14 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно747[1]
 • Густина24,1/км2 (620/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Естебан дел Вале — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт