Сан Гарсија де Ингелмос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан гарсија де Ингелмос
Црквата во Сан Гарсија де Ингелмос
Црквата во Сан Гарсија де Ингелмос

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан гарсија де Ингелмос
Површина
 • Вкупна38 км2 (15 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно80[1]
 • Густина3,4/км2 (90/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан гарсија де Ингелмос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт